DBS1200KPR Intel Single Board Computers Intel Server Board S1200KPR
Part Nnumber
DBS1200KPR
Description
Single Board Computers Intel Server Board S1200KPR
Producer
Intel
Basic price
Intel Product Category: Single Board Computers RoHS:  Details Form Factor: Mini-ITX Processor Brand: Intel Processor Type: Intel Xeon E3-1200/Core i3 Frequency: 3.6 GHz, 2.4 GHz Memory Size: 16 GB Memory Type: DDR3 Interface Type: Ethernet, LAN, PCI, PS2, Serial, SATA, USB Operating Supply Voltage: 3.3 V, 5 V, 12 V Maximum Operating Temperature: + 55 C Dimensions: 6.7 in x 6.7 in Backup Battery: Backup Battery Brand: Intel Chipsets: C206 Core: Intel Xeon E3-1200, Intel Core i3 Description/Function: Server board S1200KP Minimum Operating Temperature: 0 C Packaging: Bulk Factory Pack Quantity: 5 Tradename: KENOSHA PASS Part # Aliases: 921474